Jak si vybrat masážní křeslo

Nevíte si rady při výběru masážního křesla? Nedokážete se zorientovat v jednotlivých typech masážních křesel? Obraťte se na nás a my Vám poradíme. Malým tahákem pro Vás může být tento článek, kde naleznete základní informace a návody pro výběr vhodného masážního křesla. Dále poradíme, jak křesla fungují a jaké mají funkce.

Před samotnou koupí je třeba si uvědomit:

  • k čemu bude masážní křeslo využíváno
  • pro koho je určeno
  • co by mělo splňovat a co očekáváte
  • cena

Masážní křesla se dají rozdělit do tří skupin

Křesla pro komerční využití

Masážní křesla určená pro komerční využití slouží pro klienty nákupních center, hotelů, letištních hal a různých veřejných prostorů. Tato masážní křesla nabízí základní funkce s minimálním příslušenstvím. Neumožňují masáž chodidel a lymfatickou masáž rukou, jelikož se tyto části mohou snadno poškodit a demontovat. Křesla ke komerčnímu využití se vyrábí převážně v univerzální černé barvě.

Křesla pro domácí využití

Masážní křesla pro domácí využití se rozdělují do několika kategorií od základních, až po profesionální maséry. Hlavní rozdíl mezi nimi je v jejich velikosti, funkcích, kterými disponují a pohodlnosti poskytované masáže. Křesla pro domácí využití lze rovněž využívat pro komerční účely.

SPA masážní křesla

Masážní křesla SPA jsou výhradně určena do kosmetických salónů. Oproti klasickým křeslům nabízí místo klasické masáže nohou vodní lázeň.

Základní popis masážního křesla

Níže je uvedeno, co všechno může masážní křeslo nabídnout. Je ovšem nutné podotknout, že ne všechny křesla obsahují tyto funkce a záleží vždy na daném typu.

Jak si vybrat masážní křeslo

Masáž ramen

Vzduchová masáž, která např. při protahování spolupracuje s masážními hlavicemi. Křeslo si Vás přidrží pro lepší efekt masáže.

Ovládání

Zobrazuje aktuální průběh masáže. Ovladače mohou být různého provedení, ale vždy nabízí jak automatické programy, které se o veškeré nastavení masáže starají samy nebo si lze vybrat manuální režim a masáž si přizbůsobit vlastním potřebám.

Masáž sedacích partií

Vzduchovou masáž, vibrační masáž. Některé křesla mohou být vybaveny i naklápěcím mechanismem pro dosažení polohy Zero Gravity.

Masáž lýtek

Vzduchová masáž s možností nastavení intenzity. Popřípadě je vzduchová masáž doplněna i mechanickou masáži, kdy nafukující se airbagy krouží v oblasti lýtek.

Masáž chodidel

Vzduchová masáž, masáž chodidel masážními válečky, pro nejlepší promasírování všech reflexních bodů, které jsou na chodidlech.

Masáž hlavy

Vzduchová masáž čela a zátylku. Nabízí jen některé modely.

Masáž zad

Masážní válečky pohybující se v celé délce zádové opěrky. Možnost nastavení několik masážních technik a intenzitu masáže.

Masáž rukou

Vzduchová masáž dle typu nabízí masáž od konečků prstů až po ramena.

Vyhřívání

Možnost vyhřívání nohou, beder nebo masážních hlavic, ale vždy záleží na konkrétním typu, většina křesel nabízí masáž v oblasti beder.

Masáž podle hudby

Poslouchejte oblíbenou hudbu a dopřejte si masáž v jejím rytmu.

Masážní mechanismus

Masážní mechanismus 2D, 3D a 4D masáž

2D masáž

Masážní hlavice se pohybují pouze ve dvou směrech: nahoru/dolů a do stran. Jedná se o základní masážní mechanismus.

Tento mechanismus najdete hlavně u levnějším masážních křesel.

3D masáž

Masážní hlavice jezdí ve všech třech osách:nahoru/dolů, do stran, z/do křesla. Tím vytváří mnohem intenzivnější zážitek samotné masáže. Pomocí 3D systému lze velmi dobře namasírovat trapézové a krční svalstvo.

4D(3D+) masáž

Vylepšená 3D masáž nejnovější technologií, která dokáže přesně kopírovat pátěř i během pojezdu masážních hlavic.

Tento mechanismus zatím nabízí pouze masážní křeslo MD-A890.

Trajektorie masážního mechanismu

Klasická trajektorie

Pojezd masážních hlavice je pouze v zádové oblasti. Rozsah masáže je dán typem masážního křesla. U této trajektorie je problematická masáž beder.

"J" trajektorie

Nejnovější technologie pojezdu, kdy masážní hlavice jezdí od krku až po spodní část stehen. Dokonale dokáže promasírovat bedra a nevzniká na bedrech hluché místo,kam by Vám masážní hlavice nedosáhly

Techonlogie, kterou disponují v dnešní době už skoro všechny modely a dá ze považovat za základ.

Trajektorie masážního mechanismu

Polohování masážních křesel

Masážní křesla vypadají ve výchozí poloze vždy jako klasické křeslo. Křesla nabízí synchronizované i nesynchronizované polohování. U nesynchronizovaného polohování si můžete zvlášť nastavit polohu zádové opěrky a zvlášť polohu nožní opěrky. Pro dosažení ještě většího pohodlí nabízí některé modely polohování i sedáku = tzv. funkce ZERO GRAVITY (nulová gravitace). Každé masážní křeslo lze pomocí tlačítka napolohovat skoro až do vodorovné polohy. Zádová opěrka je polohovatelná i do úhlu 170° a nožní opěrka až do úhlu 90°.

Polohování masážního křesla

Polohování sedáku - poloha ZERO GRAVITY (Nulová gravitace)

Masážní křesla s funkcí Zero Gravity nabízejí polohování celého těla. Polohuje se jak zádová opěrka a opěrka nožní, tak zároveň i sedák. Při polohování sedáku se naklápí celé křeslo do polohy Zero Gravity. Jakmile se masážní křeslo napolohuje do polohy Zero Gravity, lze následně libovolně dopolohovat zádovou a nožní opěrku. Díky poloze Zero Gravity dochází k rovnoměrnému rozložení váhy těla na celá záda pro dosažení nejlepších podmínek pro odpočinek a regeneraci těla.

Polohování sedáku u masážního křesla - poloha Zero Gravity

Funkce Save Place - šetří místo při polohování

Technologie Save place je u masážních křesel velmi rozrůstající a troufáme si říci,že v budoucnu téměř nutná! Umožňuje křeslo umístit těsně ke zdi a přitom napolohovat křeslo do polohy Zero Gravity nebo polohy vleže. Dostatečná vzdálenost od zdi je přibližně 10 cm (liší se dle modelu) u křesel bez funkce Save Place je potřeba mít křeslo umístěne od zdi až 1 metr. U křesla s funkcí Save Place se křeslo polohuje směrem dopředu.

Technologie, kterou v dnešní době už mají všechny námi nabízené masážní křesla křesla.

Funkce masážního křesla pro úsporu místa SavePlace

Masážní křeslo a jeho možnosti

Jedná se o charakteristiku základních částí masážního křesla s popisem a vyobrazením rozdílů mezi nejlevnějšími masážními křesly, střední třídou a třídou nejvyšší.

Zádová opěrka

Velikost zádové opěrky a tedy rozsah masáže je dána typem masážního křesla. Levnější křesla mívají kratší zádovou opěrku a v některých případech nedokážou namasírovat krk u vyšších postav. S typem masážního křesla je rozdílné i polstrování mezi zády a masážními hlavicemi. Polstrování můžete ubrat - masáž bude agresivnější, nebo naopak přidat pro zjemnění masáže. Lze odebrat polstrování na krční a bederní část.

Intenzivnější masáž bez polstrování hlavy Jemnější masáž s polstrovánim hlavy

Další důležitou vlastností je pohodlnost. Ta je ovlivněna velikostí zádové opěrky a polstrováním. Pro větší nebo vyšší postavu (185 cm a více) doporučujeme zvolit masážní křesla od nějakých 50 tisíc a více. Tyto masážní křesla jsou co do šířky a velikosti zádové opěrky na úrovni luxusních masážních křesel a jsou vhodné pro nejvyšší postavy.

Nožní opěrka neboli podnožka

Masážní křesla nabízejí rozdílné podnožky. Základní modely masáž chodidel nenabízí. Tuto funkci poskytují až masážní křesla střední a vyšší třídy. U těch luxusnějších lze využít také vyhřívání nohou. Níže jsou vyobrazeny tři typy podnožek.

1. Podnožka s masáží lýtek - převážně u komerčních a základních křesel.

Ze základních modelů tento typ podnožky má pouze křesla levné masážní křeslo MD-A19 . Tento typ podnožky mají všechny křesla pro komerční využití, protože se není potřeba zouvat.

Nejlevnější masážní křeslo v základní poloze Nejlevnější masážní křesla a masáž lýtek Maximální poloha podnožky u nejlevnějšího křesla

2. Nožní opěrka s masáží lýtek a částečně i chodidel.

Tento typ nožní opěrky naleznete u starých křesel, které se zpravidla už nevyrábějí. V maximální poloze nožní opěrky nedochází k masáži chodidel. Masážní křesla s tímto typem nožní opěrky nenabízí masáž chodidel.

Masážní křeslo v základní poloze Částečně napolohovaná nožní opěrka Maximální poloha nožní opěrky

3. Nožní opěrka s masáží lýtek a chodidel, plus prodloužení této opěrky

Poslední typ nožní opěrky nabízí plnohodnotnou masáž chodidel a je v dnešní době standartem. Masáž chodidel je prováděna pomocí rotujících válečku, které dokážou promasírovat celé chodidlo. Možnost prodloužení nožní opěrky slouží k pohodlnému natažení Vašich nohou pro přizpůsobení se Vaší postavě. Prodloužení spodní opěrky lze provést mechanicky (zatlačením nohama dojde k prodloužení) či elektronicky (tlačítkem na ovladači). Tento typ nožní opěrky mají křesla vyšší třídy a luxusní masážní křesla.

Na chodidlech se nachází nejvíce akupresurních bodů proto masážní křesla vyšší třídy nabízejí speciální masáž na chodidla pomocí rotujících válečku, pro co nejlepší promasírování.

Nožní opěrka s masáži chodidel

Masáž chodidel rotujícími válečky

Přizpůsobení délky nožní opěrky

Podnožku s uzavřenou části pro chodidla nabízí pouze modely MD-A780, MD-A890Sluxusní masážní křeslo MD-A880S. Výhoda uzavřené podnožky je, že se v ní drží teplo.

Lymfatická masáž rukou

Levné masážní křesla a všechna komerční masážní křesla bohužel nedisponují funkcí pro lymfatickou masáž rukou. Masážní křesla pro komerční využití jej nemají z důvodu snadného odcizení či poškození.

Lymfatická masáž rukou u masážních křesel nabízí tři typy provedení. Každé provedení područky umožňuje regulovat intenzitu (sílu) masáže.

1. Prvním typem jsou návleky na ruce.

Ten to typ se už nedělá a byl nahrazen zcela 3. typem, kdy je masáž rukou integrovaná do boků křesla. Návleky nabízeli masáž jak předloktí, tak i masáž ruky v oblasti paže.

Nejlevnější masážní křeslo Návleky na ruce pro masáž rukou Návleky na ruce

2. Druhým typem bývali takzvané područky, které bylo možné připevnit ke křeslu.

Ten to typ se už rovněž nedělá a byl nahrazen zcela 3. typem. Opět zde existuje několik variant provedení. Delší područka je pevně umístěna k opěradlu křesla a nelze s ní pohybovat (dochází pouze k jejímu naklápění společně s polohováním zádové opěrky). Krátká područka je sice připevněna k opěradlu, ale lze s ní po opěradle pohybovat. Můžete ji tedy přizpůsobit dle vlastních potřeb. Druhy provedení jsou vyobrazeny na obrázcích níže.

Luxusní masážní křeslo MD-A08 Dlouha područka pro masáž rukou Područka s nastavitelným posunem

 

3. U třetího typu je lymfatická masáž rukou pevnou součásti masážního křesla a je umístěna v bocích křesla.

V dneší době se už vyrábějí křesla pouze s tímto typem područek. Velkou výhodou je velikost boční opěrky, která nabízí masáž od konečků prstů až po loket. Lymfatická masáž rukou je umístěna v bocích masážního křesla, a tak vynikne krásný a kompaktní design celého křesla.

Luxusní masážní křeslo Lymfatická masáž rukou u masážního křesla Lymfatická masáž ramen u masážního křesla

 

Sedák masážního křesla

Sedák u masážních křesel je vybaven vzduchovou masáží v oblasti hýždí a stehen. Většinou má zabudovanou i vibrační masáž.

Masáž sedacích partií u masážního křesla Vzduchová masáž sedacích partií u masážního křesla

V závislosti na modelu je sedák vybaven masáží stehen i ze stran. Další funkce sedáku mohou být automatické naklápění a krouživý pohyb.

Masáž stehen a pohyblivý sedák u masážního křesla

Masáž ramen

V oblasti ramen dochází k masáži pomocí vzduchových airbagů, které Vás během masáže masírují a zároveň v kombinací s masážními hlavicemi v zádové oblasti dochází k protažení. Ramení airbagy Vás přitisknou ke křeslu v oblasti ramen a masážní hlavice pomalu tlačí do zad aby došlo k docílení požadováného protažení.

Vzduchová masáž ramen u masážního křesla

Snadné ovládání

Typ a rozsah ovládání je dán funkcemi masážního křesla. Nejlevnější masážní křesla mají základní ovládání bez LED displeje. LED displej je součástí křesel vyšší třídy a zobrazuje aktuální průběh masáže, např. kde se nacházejí masážní hlavice, která masážní technika právě probíhá, kolik času zbývá do konce a mnoho dalšího. Nejvyšší třída masážních křesel může nabízet už ovládání pomocí mobilních zařízení jako je tablet nebo mobilní telefon.

Jedním stiskem vybraného automatického programu začne celková masáž Vašeho těla. Pokud si chcete dopřát individuální masáž, tak aby odpovídala Vašim aktuálním potřebám, stačí si v oblasti manuálního nastavení zvolit vše potřebné. Lze si vybrat typ masáže, rychlost a intenzitu masáže či konkrétní část těla, kterou chcete promasírovat.

Snadné ovládání masážního křesla

Vyhřívání pro uvolnění svalstva

Vyhřívání je dáno typem masážního křesla. Některé masážní křesla nabízejí vyhřívání v oblasti zad i nohou a některé pouze v oblasti zad, kde je vyhřívání nejefektivnější. Vyhřívání nohou se skvěle hodí v chladnějších obdobích. Masážního křesla MD-A600 a MD-A700 Vám zahřejou chodidla i když nemají vyhřívání nohou a to díky zakryté nožní opěrce.

Vyhřívání nám pomáhá uvolnit ztuhlé svalstvo pro dosažení intenzivnější masáže. Teplota 40 - 50 stupňů prohřívá zádové svalstvo a pomáhá k odbourání ztuhlosti a bolesti. Tělo přijímá dlouhovlnné infračervené záření velmi lehce. Záření navíc prohřívá organismus do hloubky, čímž zvyšuje obranyschopnost a podporuje metabolismus.

Některé nejnovější masážní křesla už nabízejí přímo vyhřivání masážních hlavic pro nejefektivěnší prohřátí zad během masáže.

Vyhřívání zad a nohou u masážního křesla

S hudbou ještě lepší relaxace

Masážní křesla mohou být vybavena vstupem pro flashdisk, 3,5mm jack konektorem nebo bluetooth pro připojení přes mediální zařízení jako telefon, tablet nebo mp3 přehrávač. Hudbu můžete poslouchat ve sluchátkách nebo v zabudovaných reproduktorech. Pokuď masážní křeslo nabízí sluchátka jsou vždy součásti balení.

Poslechněte si oblíbenou hudbu a dopřejte si maximální požitek z relaxace.

Poslechněte si hudbu během masáže

Některé masážní křesla nabízejí automatický program, který rozpozná rytmus písničky a nastaví synchronizování s masáží. Masáž pak probíhá rytmu přehráváné písničky.